Календар вагітності

Вітаємо! Ви вагітні! Тепер вашому організму і фізично, і емоційно потрібно налаштуватися на зміни й плідну перебудову. Це прекрасний, але водночас непростий період у житті жінки. Час очікування на нового члена сім’ї починається з вирішення основних питань, серед яких чого саме чекати від вагітності й коли точно малюк з’явиться на світ.

Спрогнозувати дату пологів допоможе акушерський календар вагітності. Точкою відліку є не ймовірний час зачаття, а останній день менструації майбутньої матусі. Акушерський календар вагітності поділяється на триместри, місяці та тижні. Вся вагітність триває 40 тижнів, тобто десять акушерських місяців (по 28 днів або 4 тижні), або три семестри.


У першому триместрі, що триває до 15 тижня, формується плід, змінюється гормональний фон жінки. В цей період потрібно дбайливо ставитися до здоров’я: повноцінно харчуватися, не перевтомлюватися, менше нервуватися. Звести до мінімуму фізичні навантаження, проте збільшити час прогулянок на свіжому повітрі. Уникати прийому медикаментів без консультації лікаря. Саме прийшов час навідатися у жіночу консультацію й стати на облік для вагітних.

Жінку може турбувати ранкова нудота, різки зміни настрою, з’явитися плаксивість або роздратованість, відчуття сонливості, зміни в смакових перевагах. Іноді бувають запаморочення. Жінка може трохи набрати у вазі, також збільшуються груди. Приходить час змінити гардероб і купити спеціальний одяг для вагітних.

На 6-11 тижні вагітності може виникнути необхідність в ультразвуковому обстеженні. Серцева діяльність плоду вже буде помітна з 6-го тижня. На 6-му тижні в ембріона вже формується обличчя: очі, ніс, щелепа, а також кінцівки. Він швидко росте в цей період – до 1 мм. На 8-му тижні вже помітні носик, вуха, язик, формуються кістки, хрящі, внутрішні органи, плід починає робити перші рухи. На дев’ятому тижні активно розвивається головний мозок, утворюється травнева система. На 10-му — малюк вже може ковтати, працюють кишечник, нирки, печінка з підшлунковою залозою. Формуються нервові закінчення. Він продовжує активно зростати. На 11-му тижні плід досягає 45-60 мм зросту, формуються статеві органи. Мама вже може відчути перші рухи майбутньої дитини. На 12-му тижні внутрішні органи сформовані, надалі проходить їх подальший розвиток. Малюк може смоктати пальчик, мружитись, рухати кінцівками.

На 12-13 тижні роблять скрінінг плоду — це комплексне обстеження з метою виявлення патології розвитку. На 13-му тижні розвиваються кісткова система, формуються молочні зуби та інші важливі зміни у розвитку плоду. На 14-му — зріст досягає 80-100 мм, зароджується волосся, розвивається міміка, органи вдосконалюються.


Другий триместр (до 28-го тижня) — найбільш спокійний для мами. Жінка, як правило, почувається добре, стає спокійнішою. Минув токсикоз, вона сповнена сил та енергії. Часто вже помітний животик. Можлива зміна пігментації шкіри, поява розтяжок. Збільшується апетит, іноді відчувається печія.

На 15-16 тижні проводять лабораторні обстеження майбутньої матері. На 16-му малюк вже може повертати голову, тримати прямо шию, він активно рухається. Поштовхи гарно відчуваються. На 17-му — зріст плоду досягає 130 мм, формується система імунітету. Малюк може розпізнавати музику та голоси, а також відчувати настрій мами. На 18-20-му тижнях продовжується активний розвиток, серце б’ється більш відчутно. Малюк реагує на звуки, зміну освітлення.

На 20-21 тижні проводять друге планове УЗД обстеження. На 22-му тижні зріст плоду досягає 280 мм. У малюка вже повністю сформувався мозок. Подалі він буде активно збільшуватись у розмірах. Покращуються рефлекси, вдосконалюються органи. На 25-му тижні дитина відчуває смаки, переживає мамині емоції, грається з пуповиною, активно рухається. На 26-му тижні відкриваються очі, малюк розрізняє голоси батьків. Розвивається м’язова тканина. На 27-му тижні зріст досягає 350 мм.


Третій триместр (до 40 тижня) — живіт суттєво збільшується, мама відчуває певний дискомфорт. Може з’явитися задишка, відчуття важкості, втомлюваність, біль у спині, набряки. Часті позиви в туалет. Іноді приходить безсоння. Жінка може відчувати ритмічні скорочення матки. Це час підготовки до пологів.

Планове УЗД обстеження зазвичай призначають на 34-36-му тижні. Малюк вже перевертається головкою донизу. Смокче пальчик, у нього розвинуті вже всі п’ять органів чуття. Всі органи і системи сформовані. Зріст досягає 440-460 мм.

На 37-му тижні відбувається опущення живота. На 38-му — зріст малюка досягає 500 мм, вага до трьох кілограмів. Все ближче до очікуваних пологів.

В цей момент вже потрібно підготувати сумки з речами у пологовий і підтримувати позитивний настрій. Бути на постійному зв’язку з лікарем. Зовсім скоро ви побачите свою дитину.


Легких пологів!календар вагітності

124 перегляди0 коментарів

Останні пости

Дивитися всі